INSTRUKCJA OBSŁUGI FORUM

Forum podzielone jest na Kategorie.

Nowy problem kliniczny do dyskusji, nowy pacjent = nowy temat. Nowy temat pownien być umieszczony w odpowiedniej kategorii. Przedstawiane w dyskusji przypadki proszę opisywać wg standardów które pomogą na szybką analizę.

Wywiad:

sekcja 1: co, gdzie, jak, od kiedy, ewolucja

sekcja 2: prowokacja / redukcja, 24 godz., specyficzne aktywności, np. kaszel/kichanie/parcie/głeboki wdech

sekcja 3: wcześniejsze leczenie, nawroty, leki

Badanie funcjonalne:

testy aktywne: Ból / Ograniczenie

testy pasywne: Ból / Ograniczenie / czucie końcowe

testy oporowe: Ból / Siła mm.

w przypadku kręgosłupa również status neurologiczny: siła mm. / czucie / odruchy


Ból podudzia
Odpowiedz

Ból podudzia
Witam serdecznie. 
Mam taki oto problem z ustaleniem co może być przyczyną bólu podudzia u pacjentki. Zwracam się z prośbą o poradę.

Opis przypadku: Pacjentka 42 lata, gospodyni domowa, brak sportowego hobby

Co, gdzie?
Ból stały w okolicy ścięgna Achillesa, około 5cm proksymalnie od przyczepu. Obie kończyny, lewa bardziej bolesna. Pojawia się przy ucisku, chodzeniu, powoduje utykanie, towarzyszy mu obrzęk, opuchlizna się zmniejsza lub zwiększa w zależności od pogody, obciążenia /subiektywne odczucia pacjenta/. Ból pojawił się podczas pracy w ogrodzie w maju. Od samego początku w tym miejscu, czasem /w zależności od objętości czasowej chodzenia/ odczuwany jest większy obszar dolegliwości i co ciekawe zasięg bólu zwiększa obszar w kierunku proksymalnym. Dodatkowo pora roku zwiększa dolegliwości najgorzej jest w lecie, co mogło by wskazywać na problemy naczyniowe, ale te zostały podobno wykluczone badaniem Dopplera.

Jak?
Ból powstał samoistnie, pacjentka po powrocie z ogrodu gdzie kosiła trawę kosiarką zauważyła opuchliznę oraz ból. 

Od kiedy?
Podobne dolegliwości pacjentka miewa od 5 lat, obecnie od maja.

Ewolucja
Ból staje się bardziej dokuczliwy podczas wysokich temperatur, zwiększa się jednocześnie obrzęk. Ból wzrasta podczas chodzenia na dłuższym dystansie, ale sprawia wrażenie jak gdyby można go było w pewnym stopniu rozchodzić. 15 minutowa przerwa, próba ponownego rozchodzenia i towarzyszący ból staje się nie do zniesienia.

Co prowokuje/redukuje?
Ból jest stały ale nie dokucza pacjentce na tyle, aby nie można było spać w nocy. Rano przez pewien czas duży dyskomfort podczas rozchodzenia kończyn. Odciążenie sprawia, że dolegliwości maleją, nie znikają jednak zupełnie.

Wcześniejsza terapia
W klinice ortopedycznej zdiagnozowano przy pomocy usg niewielki stan zapalny ścięgna Achillesa i zlecono fizykoterapię. Przyniosła zdecydowaną poprawę, ale nie wykluczyła tematu.

Badanie standardowe
Przeprowadzono wszystkie testy 17+1 i co najciekawsze lub najgorsze żaden z testów czy to pasywnych czy oporowych nie był pozytywny. Jedynie palpacyjne badanie ścięgna Achillesa /ucisk strony grzbietowej, boczne w mniejszym stopniu/powoduje duży ból.

Zwracam się z prośbą o pomoc. Przewertowałem książkę kupioną u Grzegorza i dalej nic mi nie świta. Z góry dziękuje.

Z poważaniem
Re: Ból podudzia
Ścięgno Achillesa*

Witam.

Przesyłam kilka linkói zerknij sobie może coś pomoże


poradniastopy.pl/choroba-stop/zapalenie-sciegna-achillesa-2/


www.medycynasportowa.pl/index.php?go=zag...szkodzenie_achillesa

www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wyp...-leczenie_34082.htmlBól w przewlekłym zapaleniu ścięgna Achillesa pojawia się szczególnie na początku aktywności (rozchodzenie po nocy) i po aktywności (15 minutowa przerwa, próba ponownego rozchodzenia i towarzyszący ból staje się nie do zniesienia)
Ból pojawia się podczas aktywności (Ból wzrasta podczas chodzenia na dłuższym dystansie), nierówne podłoże (koszenie trawy)Zwyrodnienie ścięgna
Ból w czasie aktywności i po, nie bolesne w spoczynku


Uważaj na: 
Zapalenie pochewki ścięgna (Reumatoidalne zapalenie, dna)
Test oporowy może by bezbolesny!!!
ocieplenie, obrzęk i wrażliwośc uciskowa i niewielkie objawy


Leczenie
Fizyko (krio)
Przy zapaleniu ścięgna GMP, 4 lokalizacje (palpacja), często wszystkie
Reumatoidalne zapalenie pochewki i dna zastrzyk, bez GMP


Pozdrawiam
Kamil Komorowski
Re: Ból podudzia
Cześć, 

super analiza Kamil,

ja jednak odniosę się do nawrotów i braku poprawy, a mówiąc dokładnie, zbyt krótkiej poprawy po fizykoterapii i odciążeniu.

Moim zdaniem oznacza to, że mamy do czynienia rzeczywiście z problemem mechanicznym, jednak brak satysfakcjonującej poprawy zmusza nas do zwrócenia uwagi na czynnik sprawczy, czyli obciążenie.

Badanie funkcjonalne było negatywne, ale to nie wyklucza problemu mechanicznego, może testy były zbyt mało prowokacyjne. Czasami konieczne jest wykonanie testów oporowych kilkakrotnie.
Ale i tak wywiad jest prawdopodobny.

Myślę że nie jest to problem reumatoidalny, bo mamy jednak czynnik sprawczy, "koszenie trawy", odciążenie wywołuje ból i utykanie.

Więc, może obciążenie Achillesów jest zbyt duże?

+ środek ciężkości jest przeniesiony za daleko do przodu, normalnie na pięte przypada 2/3, a na przodostopie 1/3 ciężaru, może u pacjentki jest inaczej ze względu na słaby tułów=brzuch,

+ trójgłowy jest zbyt sztywny, krótki, i przy każdym kroku "szarpie" za ścięgno


Więc GMP poprawi obecną sytuację, ale należy pamiętać o tym co napisał Kamil (4 lokalizacje), natomiast trwałą poprawę zapewni zniesienie czynnika sprawczego, czyli porprawa napięcia mięsni brzucha.


Pozdrawiam 
Grzesiek
Odpowiedz